Zalety Samochodów Elektrycznych

W 2012 roku przewidziano znaczny wzrost produkcji tych samochodów (około 150 tysięcy pojazdów). Jakie są zalety i wady użytkowania auta napędzanego elektrycznie?

Komfort używania i niskie koszty eksploatacji

Auto elektryczne jest pod wieloma względami bardziej komfortowe w użytku od spalinowego. Jego nieskomplikowana konstrukcja czyni go mniej awaryjnym i zwalnia kierowcę z obowiązku wymiany filtrów i oleju.

Jazda samochodem elektrycznym potrafi być prawdziwą przyjemnością. Jest on bardzo łatwy do sterowania, a dzięki cichej pracy nie naraża uszu kierowcy na nieustanny hałas. Dzięki rosnącej popularności elektrycznych aut miasta mogą stać się nie tylko mniej zanieczyszczone, ale i cichsze.

Nie można pominąć również kwestii kosztów. Gdy rosnące ceny paliwa przyprawiają nas o ból głowy, relatywnie stabilne koszty energii elektrycznej mogą okazać się prawdziwym zbawieniem. Oszczędność będzie tym większa, jeżeli w mieszkaniu korzystamy z alternatywnego źródła energii takiego jak np. panele słoneczne.

ZALETY

Pojazdy elektryczne są tańsze w eksploatacji. Dla wielu kierowców i właścicieli zwykłych samochodów przejechanie odległości 100 km, zamykając się przy tym w kwocie 2-10 zł jest nierealne. Koszty energii elektrycznej można dużo łatwiej przewidzieć, niż zmieniające się ceny gazu, albo ropy. Ładowanie akumulatorów w nocy jeszcze bardziej może zredukować koszty późniejszej eksploatacji,

Bardzo ważną zaletą tego typu pojazdów jest to, że ciszej pracują i są bardziej przyjazne ekologicznie. Zasilane energią elektryczną auta mniej zanieczyszczają środowisko, niż pojazdy z silnikami spalinowymi,

Zastosowanie napędu elektrycznego, wpływa na to, że jest on łatwiej sterowalny i prostszy w konstrukcji. Silniki elektryczne posiadają niewiele części ruchomych, dzięki czemu ryzyko awarii jest dużo mniejsze, a co za tym idzie spadają także koszty eksploatacji,

Kolejną zaletą silnika w samochodach elektrycznych jest to, że potrafi on odzyskać prąd w czasie hamowania (zachowuje się wówczas jak prądnica),- Dodatkową zaletą tego typu aut jest mniejsze ryzyko poparzenia lub detonacji pojazdu w czasie wypadku drogowego.