Dlaczego podczas jazdy warto używać ochraniaczy?

Kask i ochraniacze na nadgarstek to absolutne minimum ochrony podczas jazdy i każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania, powinien je nosić.

 Czy naprawdę  kask jest takim ważnym elementem naszego wyposażenia ?

Nawet jeśli ktoś jeździ powoli, spokojnie i nie wykonuje żadnych ewolucji, powinien nosić kask. Nigdy nie wiadomo, co się stanie gdy będziemy np. wyjeżdżać zza rogu budynku. Może wpaść na nas rolkarz, rowerzysta lub samochód. Czasami nawet lekkie uderzenie w głowę może doprowadzić do urazu, wstrząsu mózgu, omdlenia czy innego poważnego zdarzenia. Wybierajmy zatem kask sprawdzonej firmy. Poza tym to żaden wstyd, gdyż obecnie możemy dobrać kask do indywidualnych preferencji – różne kształty, kolory etc.

Jak dopasować kask?

Nowy kask powinien być odrobinę za ciasny. Po kilku dniach wyściółka nieco się skompresuje i ułoży, dopiero wówczas dopasowanie będzie idealne. Jeśli kupisz kask, który od razu pasuje idealnie, może się okazać, ze po pewnym czasie okaże się zbyt luźny. Ogólne zasady mówią, że kask nie może obracać się na głowie i że między głowę a skorupę można tylko z największym trudem wcisnąć dwa palce.

Dlaczego tak ma być?

Luz między czaszką a wypełnieniem będzie działał na twoją niekorzyść w czasie uderzenia, zostawiając miejsce rozpędzonej energii. Jeśli zatem zastanawiasz się czy wybrać mniejszy czy większy rozmiar, wybierz mniejszy. W większości kasków jest możliwość usunięcia warstwy gąbki z wkładek policzkowych, co ułatwia użytkowanie, zwłaszcza zakładanie i zdejmowanie kasku.

Prawidłowe mierzenie obwodu głowy

Nieprawidłowe wykonanie mierzenia obwodu głowy będzie skutkowało dobraniem złego rozmiaru kasku. W jaki sposób należy mierzyć obwód głowy? Centymetr trzeba przyłożyć na czole około 2-3 cm nad brwiami i mierzyć głowę w najszerszym miejscu bezpośrednio nad uszami. Tak dokonany pomiar pozwoli na ustalenie, jakiej wielkości powinien być kask. Jeśli otrzymany zostanie wynik ułamkowy, np. 54,9 należy zaokrąglić go w dół, ponieważ wyściółka wnętrza kasku  ma zdolność odkształcania i w niewielkim stopniu dopasowywania. Odwrotna zasada obowiązuje podczas zakupu kasku dziecku – należy zaokrąglać wynik zawsze w górę, ponieważ dziecko szybko rośnie.

Jakie ochraniacze warto mieć?

Kolana to najbardziej narażone na uderzenia części ciała. Niestety to na kolanach lądujemy najczęściej i to one przyjmują największą siłę. Głównym celem ochraniaczy na kolana jest amortyzacja ewentualnego upadku oraz ochrona przed zadrapaniami, oraz rozcięciami skóry.

Łokcie
Co prawda upadku na łokcie zdarzają się stosunkowo rzadko, ale jeśli już się wydarzą, zazwyczaj są opłakane w skutkach, gdyż cały ciężar ciała oraz impet uderzenia przyjmowany jest na niewielkiej powierzchni ciała. W tym przypadku podobnie jak przy ochraniaczach na łokcie, ważne jest stabilne zamocowanie, duża amortyzacja oraz podstawowa swoboda ruchów.

Nadgarstki

Nadgarstki są najbardziej narażone na upadki. Gdy upadamy, odruchowo wyciągamy ręce, aby się ochronić. Najczęściej cierpią na tym właśnie przeguby rąk oraz dłonie. Chrońmy je zatem odpowiednim zabezpieczeniem. Początkującym wystarczą najprostsze rozwiązania składające się z dwóch kawałków sztywnego, odpowiednio wyprofilowanego plastiku. Powinny być oprawione najlepiej przepuszczającym powietrze materiałem. Z reguły ochraniacze na nadgarstki zapinają się na rzepy, dzięki czemu możemy je łatwo założyć, zdjąć i dopasować.

Kask

Jedni twierdzą, że ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki wystarczą, bowiem kask przydaje się tylko w ekstremalnych sytuacjach, inni zaś zapewniają, że kask nie przeszkadza, zaś podczas upadku może ochronić zdrowie, a nawet życie.